JEL Kodu Nedir?

Jel ‘Journal of Economic Literature’ makale sınıflandırma sistemi…

Son zamanlarda dergilere gönderilen makalelerde indekslere giriş bilgileri olarak standart olarak istenen bilgilerin yanında JEL () kodu denilen makale sınıflandırma sistemi bilgileri de istenmektedir. Özellikle DergiPark Akademik veri tabanı üzerinden bir dergiye makale göndermek istediğimizde makalemize uygun JEL kodunu veya kodlarını belirtmemiz istenmektedir. ‘JEL’ makale sınıflandırma sistemi on dokuz ana kategori ve alt kategorilerinden oluşmaktadır.

JEL ‘Journal of Economic Literature’ adından da anlaşılacağı üzere Ekonomi Bilimi alanında yazılan makaleler için bir sınıflandırma sistemidir. Bu alanda yazılan makalelerin konu başlığına göre için JEL kodunu bulmak oldukça pratik olabilir. Fakat diğer bilimler için (sosyal bilimler, sağlık bilimleri, fen bilimleri vb.) bu kodu bulmamız daha doğrusu Ekonomi bilimi ile kendi bilim alanınızın kesiştiği başlığı bulmamız gerekmektedir.  

Ekonomi Bilimi dışında makale başlıkları için önerebileceğimiz JEL kodları şunlar olabilir;

Sosyal Bilimler ve İletişim Bilimleri için, D Mirkoekonomi başlığı altında;
  • D8 Bilgi, Bilgi ve Belirsizlik başlığı altında ‘ D83 ‘ Arama; Öğrenme; Bilgi ve Malumat; İletişim; İnanç; Farkında Olmama
Z Diğer Özel Konular;
  • Z0 ‘ (Genel)
  • Z1 Kültür Ekonomisi; Ekonomik Sosyoloji; Ekonomik Antropoloji altında ‘ Z10 ‘ (Genel)

Yaptığımız çalışmalarda konu başlığına göre seçilmesi gereken JEL sınıflandırma kodları ve bu kodların yönergelerini inceleyerek çalışmanıza uygun olup olmadığını anlayabilmek için www.aeaweb.org/jel/guide/jel.php adresinden yararlanılabilirsiniz.

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız