placeholder

CH340 Çipli Arduino Uno Driver Nasıl Kurulur?

Daha önceki yazımızda da belirttiğimiz üzere Arduino, “Açık Kaynak Kodlu” bir platform olduğu için hem kaynak devresi açık hem de herhangi bir çipin içerisine arduino bootloader yüklenebilmektedir. Dolayısıyla klon ile orjinal arasında çok büyük farklar, sorunlar söz konusu değildir. Sadece malzeme kalitesi orjinale göre düşüktür denilebilinir. Ama fiyat olarak tabii ki daha caziptir. Fiyat olarak daha cazip olmasının en büyük nedeni; orjinal Arduino Uno’larda “Usb” seri bağlantıyı “Uart” bağlantıya dönüştürmek için Atmega16u2 çip kullanılırken, Klon arduinolarda CH340 çiplere yer verilmesidir. İşlev olarak aynı olan CH340 çipler fiyatının cazip olmasından dolayı Klonlarda tercih edilmektedir.

CH340 Çipli Klon Arduino Uno Driverı:

https://docs.google.com/uc?export=download&id=0B91hEByqeNRuVlVPd0hhUHpHMG8

Klon kartımızı usb kablosu ile bilgisayarımızın usb portuna taktıktan sonra, Aygıt Yöneticisi’ni açıyoruz. Fotoğrafta da görüldüğü üzere kartımız için sürücü yüklenmemiş ve hata mesajı mevcut. 

Yukarıdaki linkten indirdiğimiz driver dosyasının içindeki ch341ser.exe dosyasını çalıştırıp, açılan pencereden “INSTALL” butonuna basıyoruz…

INSTALL butonuna bastıktan sonra sürücüler yükleniyor mesajı ve ardından “Driver Install Success!” yazan bir uyarı penceresi açılıyor. Böylece CH340  driverimiz bilgisayarımıza yüklenmiş oluyor. Fotoğrafta kırmızı daire içerisinde gösterilen kısım, kartımızın kullandığı COM portu numarasını ifade etmektedir.

Arduino programını açtıktan sonra Araçlar > Port altındaki “COM” portunun aygıt yöneticisindeki portla aynı olduğundan emin olduğunuzda Klon Arduino’nuza, hazırladığınız kodları sorunsuz bir şekilde yükleyebilirsiniz.

CH340 Çipli Arduino Uno Driver Kurulum Videosu

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir