placeholder

Ödev | Tez Sayfa Numarası Nasıl Hazırlanır?

Sayfa numarası

Ödevlerimiz ve Tezlerimiz için sayfa numarası şekil olarak eklenmesi gereken en önemli unsurların başında gelir. Sayfa numarasını nasıl ekleyebileceğimizi aşağıdaki adımları veya sayfanın sonundaki videomuzu izleyerek çok hızlı bir şekilde hazırlayabilirsiniz…

Yazımızın başında bazı önemli hususları belirtmemiz gerekiyor:

Kapak ve Giriş sayfalarında numara gösterilmemeli,

          Giriş sayfasına kadar sayfa numaraları roma rakamları ile oluşturulmalıdır.

  • Yukarıdaki önemli hususlar doğrultusunda Giriş sayfasına kadar roma rakamları ile sayfa numaralandırma yapılacağı için, Giriş sayfasından önceki sayfanın son satırına imlecimizi getiriyoruz ve Sayfa Düzeni sekmesinde Kesmeler butonunu seçiyoruz. Açılan menüden Sonraki Sayfa‘yı seçiyoruz.
  • Sonrasında Ekle Sekmesinden Sayfa Numarası butonundan Sayfa Sonu’nu ve yine açılan menüden düz numara 3’ü seçiyoruz. Otomatik olarak sayfa numaralandırma yapılmış durumdadır fakat kapak sayfasında sayfa numarasının gözükmemesi gerektiğinden, kapak sayfamıza geri geliyoruz ve sayfa numarası eklediğimiz anda açılan Tasarım sekmesinde “İlk Sayfada Farklı” kutucuğunu işaretliyoruz. (Ödev / tez hazırlama kılavuzunuzda sayfa numaraları ile ilgili bölümde sayfa numarasının sayfanın neresinde olması gerektiği yazıyorsa, biçim olarak kılavuzunuza uymanız gerekmektedir.)
  • Giriş sayfasına kadar roma rakamları ile numaralandırma yapılması gerektiğinden; Tasarım sekmesinde iken “Sayfa Numarası” butonunu seçiyoruz ve açılan menüden Sayfa Numaralarını Biçimlendir’i seçiyoruz. Sonrasında açılan menüden Sayı Biçimini roma rakamları olarak seçiyoruz ve Tamam butonuna basıp menüyü kapatıyoruz. Böylece Kapak sayfamızda numara yok ve Giriş sayfasına kadar numaralandırma roma rakamları ile olmuş durumdadır.
  • İmlecimiz giriş sayfasının altındaki numarada iken, yine Tasarım sekmesinde Sayfa Numarası butonunu seçip, Sayfa Numaralarını Biçimlendir menüsünü açıyoruz. Açılan menüde “Sayfa Numaralandırma” kısmında “Başlangıç” kutucuğunu işaretleyip hemen sağındaki kısma “1” yazıyoruz. Böylece numaralandırmamız giriş sayfasından itibaren 1’den başlamış oluyor.
  • Fakat Giriş sayfasında numara olmaması gerektiğinden “Tasarım Sekmesi”nde iken “İlk Sayfada Farklı” kutucuğunu işaretliyoruz. Böylece Giriş sayfamızda da numara gözükmemiş, sonrasındaki sayfalarda numaralandırma düzgün bir şekilde oluşmuş oluyor.

Yazımızdaki adımları videodan izleyerek çok hızlı bir şekilde ödev / tezlerimizin için sayfa numarası ekleyebilirsiniz…

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir