placeholder

Adobe illustrator yazı içine resim gömme | text wrap

adobe illustrator yazı

Adobe illustrator projelerinde text wrap | yazı içerisine resim veya fotoğraf yerleştirme işlemi, yapacağımız tasarımların kalitelisini yükseltecektir. Yazı içerisine fotoğrafları yerleştirirken önceki yazımızda bahsettiğimiz adobe illustrator fotoğraf embed işlemini de tekrarlamış olacağız.

İlk olarak çalışma sayfamızda kullanacağımız text | yazı yı hazırlıyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta yazının sayfada kapladığı alan ve kullanacağımız resim veya fotoğrafın boyutu. Bu ikisinin kesişmesi gerekiyor. Sonrasında kullanacağımız resim veya fotoğrafı file > open > dan adobe illustrator ‘e çağırmak. Bu yöntemde gelen fotoğraf veya resim ikinci bir sekmede açılacaktır. Açılan sekmedeki görseli sürükleyerek ilk oluşturduğumuz sayfaya, yazı üzerinde kullanmak istediğimiz yere bırakıyoruz.

adobe illustrator yazı

İkinci aşamada yazımızı ve yerleştirdiğimiz görselimizi seçerek (görselin layer’da üstte olduğundan emin olmamız gerekiyor) illustratorde object > text wrap > make seçeneğine tıklıyoruz. Böylece görselimiz ve yazımız birbiri içerisine girmiş oldu. Bu aşamadan sonra görselimizi hareket ettirdiğimizde yazının adeta görselin etrafına tutunduğunu görebiliriz.

adobe illustrator yazı

Text wrap sırasında yazı ile görsel arasında belirli bir boşluk oluşmaktadır. Bu boşluğu kendi tasarımıza göre ayarlamak, özelleştirmek için görselimiz seçiliyken illustrator’de object > text wrap > text wrap options seçeneği ile açılan ayar menüsündeki verileri değiştirerek gerekli düzenlemeleri yapabiliriz.

Text wrap, yazı içerisine resim veya fotoğraf yerleştirme yaparken tasarımızda kullanacağımız görsellerin kalitesi oldukça önemlidir. Fakat bu görselleri kreatif olarak kullanabilmemiz de bir o kadar önem taşımaktadır. Mesela bu çalışmamızda kullandığımız köşeli fotoğrafı photoshop programında arabanın etrafını temizleyerek alfa png olarak kaydedip illustrator çalışmamızda kullansaydık alacağımız sonuç yazının fotoğraf etrafına yerleşmesi daha yumuşak olabilirdi.

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir