Adobe illustrator embed | fotoğraf gömme

Adobe illustrator embed | fotoğraf gömme

Adobe illustrator projelerinde çalışma sayfalarında kullanacağınız fotoğraf eğer “embed” edilmezse proje başka bir bilgisayar veya ortamda açıldığında fotoğraflar gözükmeyecektir veya etkin bir şekilde kullanılamayacaktır. Bu nedenle illustrator projelerinde çalışırken “embed” yani “gömme” işlemini yapmamız zorunluluk haline gelmektedir.

illustrator programında fotoğrafları projeye eklemenin iki yolu vardır: ilkinde fotoğrafı var olan dosyası içerisinden sürükleyerek illustrator projesine bırakmak, ikincisi ise File > Open > dosya konumunu belirterek dosyası projeye çağırmak.

Adobe illustrator embed | fotoğraf gömme 2

İlk yöntemde fotoğraf çalışma sayfasına doğrudan gelir ve embed yapılmamış olur. Böylelikle fotoğraf veya görsel projede fazladan yer kaplamayacak, projenin veri cinsinden boyutu artmayacaktır. Bu yöntemin dezavantajı ise yazımızın da başında belirttiğimiz üzere başka bir bilgisayarda veya ortamda projeyi açtığımızda fotoğraf veya görseli göremeyecek olmamızdır. Bu durumu sonradan düzeltebilmemiz mümkündür. Bunun için öncelikle üst menülerden window > link menüsünün seçili olması gerekmektedir. Açılan link menüsünde fotoğraf veya görsel seçiliyken link menüsünün sağ üst köşesindeki açılır menüden embed image ‘i seçerek embed işlemini gerçekleştirebiliriz.

İkinci yöntemde ise File > Open > dosya konumunu belirterek dosyası projeye çağırdığımızda fotoğraf veya görsel bir diğer çalışma sayfasında açılacaktır. Buradan keserek alabilir, sürükleyerek ilk çalışma sayfamıza fotoğraf veya görselimizi çekebiliriz. Esasında bu yöntem ile embed işlemi kendinden otomatik olarak yapılmaktadır. Bu yöntemin tek dezavantajı ise projenin veri cinsinden boyutunun artmasıdır.

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir