intihal | plagiarism Oranı Tespiti Nasıl Yapılır?

Günümüzde yapılan akademik çalışmalarda intihal | plagiarism | fikir hırsızlığının önüne geçilmesi ve bu çalışmalarının özgünlüğünün artırılmasına daha da dikkat edilmesi gerekmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bilgiye ulaşmanın kolaylığı, bilgiyi futursuzca kullanma arzusu ister istemez beraberinde bu tür sorunları da getirmektedir. Turnitin, IThentıcate v.b. programlarıyla intihal | plagiarism oranının tespiti yapılabilmektedir. Bilerek veya bilmeyerek intihal oranına dikkat edilmeden hazırlanan akademik çalışmalar, büyük oranda zaman ve emek kaybı ile sonuçlanmaktadır. Maalesef İntihal oranı tespit programlarının ücretleri yüksek olduğundan, genellikle üniversiteler tarafından satın alınmakta ve akademisyenler tarafından kullanılabilmektedir.

Bireysel olarak intihal | plagiarism ‘in önüne geçebilmek için yazdığımız ödev, makale veya tezlerimizde şüpheye düştüğümüz noktaları https://www.duplichecker.com/ sitesi gibi sitelerden yardım alarak düzenleyebiliriz. Bu site mantık olarak, sitenin açılış sayfasında metin alanına yazdığınız metni | (.tex, .txt, .doc, .docx, .odt, .pdf, .rtf): formatlarındaki dosyalarınızı upload ederek veya bir sitenin linkini yapıştırarak bu mecralardaki metni veya çalışmayı tüm internet aleminde database’lerde çapraz aramalar yaparak bir eşleşme bulmaya çalışır. Bu eşleşme sonucunda çalışmanızın veya linkin eşsiz olup olmadığına, ne kadar intihal | plagiarism oranı olduğunu görmemize imkan tanır. Böylece çalışmalarımızda gerekli düzenlemeleri yaparak eşsiz bilgiyi üretebilmemizin yolu açılmış olur.

Ayrıca ilk olarak çalışılacak konunun sınırlılıkları net olarak belirlenmeli, literatür taraması bu sınırlılık üzerine gerçekleştirilmelidir. Sonrasında literatürden alıntı yapıldığında mutlaka kaynakçada belirtilmelidir.(Apa Yöntemine göre kaynak belirtme, Dipnot Yöntemine göre kaynak belirtme) Bu sayede intihale neden olacak unsurlar en aza indirilmiş olacaktır. Daha sonra danışman desteği ile çalışma Turnitin, IThentıcate gibi intihal belirleme programlarıyla test edilmeli, test sonucuna göre gerekli düzenlemeler, atıflar yeniden gözden geçirilmelidir.

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir