Kolayca, Pdf dosyası kitap (booklet) olarak nasıl yazdırılır?

bir booklet programı kullanarak çoklu pdf dosyalarınızı kitap gibi kolayca yazdırabilirsiniz.

Bir önceki yazımızda çoklu pdf dosyasını kitap gibi nasıl yazdırıldığını anlatmaya çalışmıştık. Bu yazımızda işimizi oldukça kolaylaştıracak bir programa değineceğiz. Booklet Creator ile bir kaç basit ayardan sonra tüm pdf dosyamızı kitap şeklinde basılabilir şekilde, yine pdf formatında oluşturabiliriz.

  • Programı açtıktan sonra Choose butonuna basarak çevirmek istediğimiz pdf dosyasını seçiyoruz.
  • Page per booklet (kitapçık başına sayfa sayısı) seçeneğini eğer tüm pdf dosyasını kitap haline getirmek istiyorsak “All” olarak seçiyoruz. Aksi takdirde açılan menüden kullanmak istediğiniz sayfa aralığını seçebilirsiniz.
  • Result sheeet size seçeneğini pdf dosyanızı çevirmek istediğiniz boyuta göre ayarlayabilirsiniz. Eğer yatay bir A4 sayfasına 2 sayfa yerleştirmek istiyorsanız seçeneklerden A4’ü seçmelisiniz.
  • Pdf dosyanızın tamamını yazdırmak istiyorsanız All Pages seçeneğini seçmelisiniz. Dosyanızdan belirli aralığı yazdırmayı düşünüyorsanız “Pages” seçeneğinden yazdırmayı düşündüğünüz sayfa aralığını girebilirsiniz.
  • Bundan sonraki aşamada aşağıdaki seçenekleri boş bırakmanızı tavsiye edebiliriz. Çünkü Flip backs upside down seçeneğini işaretlediğinizde oluşturacağınız pdf dosyasının ilk sayfası düz, arka sayfasının ters (baş aşağı ) olacaktır.
  • Add blank pages to the last booklet seçeneğini işaretlediğinizde, dosyanın en sonuna boş sayfa ekleyecektir.
  • The document is in right-to-left language seçeneğini işaretlediğinizde sayfa sıralamasının Arap alfabesine göre sağdan sola doğru hizalanacaktır.

Bu aşamadan sonra Create Booklet butonuna basarak oluşturulacak dosyanın bilgisayarınızda nereye kaydedileceğini seçmelisiniz. Sonrasında oldukça hızlı bir şekilde dosya oluşturulacaktır.

Oluşturulan pdf dosyasını yazdırırken; eğer yazıcınız otomatik çift taraflı yazdırmayı destekliyorsa kağıdın iki tarafını da otomatik olarak yazdırır. Çift taraf yazdıramayan yazıcılar için ise dosyayı yazdırırken sırayla Sadece ön taraf / Sadece arka taraf  seçilmelidir. Böylece  önce kağıdın ön tarafını yazdırdıktan sonra  o sayfaları yazıcıya, yazıcınızın kullanım kılavuzunda belirtildiği üzere geri koyarak arka taraflarını da yazdırabilirsiniz.

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir