Word Yanlış Kelime Sözcük Değiştirme

Word programında çalışmalarımızda uzun uzun metinler arasında tek bir kelime veya sözcük yazım hatasını kolayca bulma, gerekirse değiştirme için yazımızdaki adımları izlemeniz yeterli olacaktır.

Binlerce kelimelik bir word çalışmasında farkında olmadan yapmış olduğunuz hatayı, son bir kere gözden geçirirken görmemiz bizim için büyük bir fırsat. Çünkü yanlış yazılan bir kelime için değiştirme işlemini yapmazsak, bütün çalışma saatlerce süren emeğimize rağmen çöp olabilir.

Adım 1 Yanlış yazılan kelimeyi bulmak…

Word Kelime | Sözcük Değiştirme

Yanlış yazdığımız kelimeyi değiştirmek için ilk olarak word programında giriş sekmesinin sağ tarafındaki “Ara” butonuna basmamız gerekiyor. Bu işlemin kısayolu “ctrl+f ” kombinasyonudur.

Word Kelime | Sözcük Değiştirme

Word sayfasında sol tarafta açılan “Gezinti” menüsünde “Belgelerde ara” bölümüne aramak istediğimiz kelimeyi | sözcüğü yazıyoruz. Word otomatik olarak aradığımız kelimenin hangi cümleler içerisinde olduğunu sıralıyor. Eğer kelimede gerçekten yanlışlık varsa bütün çalışma içerisinde değiştirmemiz gerekir.

Adım 2 Yanlış yazılan kelimeleri değiştirmek…

Yanlış yazılan kelime veya kelimeleri tespit ettikten sonra bunları bütün çalışma içerisinde toplu bir şekilde değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için yine word programında giriş sekmesinin sağ tarafındaki “Ara” butonunun altındaki “Değiştir” butonuna basmamız gerekiyor. Bu işlemin kısayolu da “ctrl+h” kombinasyonudur. Word kelime sözcük değiştirme

Word Kelime | Sözcük Değiştirme

Bu kısımda “Değiştir” sekmesi otomatik olarak açılmaktadır. Bu sekme içerisinde “Aranan” kısmına değiştirmek istediğimiz, yazımı yanlış olan kelimeyi, “Yeni Değer” kısmına da yazımı doğru olan kelimeyi veya sözcüğü yazmamız gerekmektedir. Sonrasında ise “Tümünü Değiştir” butonuna basarak yazımı yanlış olan kelimeyi bütün çalışmada doğru haliyle değiştirmiş oluyoruz. Word kelime sözcük değiştirme

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir