Word to Pdf | word'den Pdf'e Çevirme
Word to Pdf | word'den Pdf'e Çevirme

Word to Pdf | word’den Pdf’e Çevirme

Word to Pdf | word’den Pdf’e Çevirme

Word to Pdf yani word dosyalarınızı, word çalışmalarınızı pdf’e çevirmek için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlere geçmeden önce kısaca pdf formatının mantığını açıklamak faydalı olacaktır.

Pdf’in Tanımı ve Kullanım Alanları

Pdf, Portable Document Format : Taşınabilir Belge Formatı’nın kısaltılmış halidir. 1991 yılında Adobe firmasının kurucularından Dr.Jhon Warnock tarafından icat edilen bu formatın amacı herkesin her uygulamadan dünya standartlarında belgeler alabilmesi ve bu belgelerin elektronik ortamda her yere sorunsuzca iletilebilmesidir.

Basılı belgeleri veya formaları bir tarayıcı ile tarayıp PDF haline getirilebilir olması büyük avantajları arasındadır. Optik karakter teknolojisi OCR ‘yi kullanarak bu taradığımız basılı belgelerden istediğimiz kısımları kopyalayıp elektronik ortamda kullanabiliyor olmamız ise çalışmalarımızda kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca PDF formatında metinlerin üzerine kısa notlar, yorumlar eklenebilmektedir.

Arşivleme işlemleri için PDF/A, Mühendislik işlemleri için PDF/E ve yazdırma işlemleri için PDF/X formatları da mevcuttur.

Word to Pfd | Word’den Pdf’e Çevirme

Word to Pdf , yani word’den Pdf’e çevirme işlemi için en basit yol, çalıştığımız word dosyasından Pdf çıktı almaktır.

Word to Pdf | word'den Pdf'e Çevirme

Bunun için word dosyamızda çalışmamızı bitirdikten sonra kaydediyoruz. Sonrasında “Dosya > Farklı Kaydet” ‘i seçiyoruz. Açılan menüden yeni dosyamızı nereye kaydetmek istiyorsak o klasörü seçiyoruz. Ardından yine açık olan menümüzden “Dosya Adı” nı düzenliyoruz (word dosyası ile aynı isimde olacaksa değiştirmeyebilirsiniz) hemen altında “Kayıt Türü” kısmını ” PDF ” olarak seçiyoruz ve kaydediyor. Böylece belirttiğimiz klasöre PDF dosyamız kaydedilmiş oluyor.

Eğer çalıştığınız bilgisayarda word programı yoksa harici programlar indirebilir veya online pdf to word sitlerinden faydalanabilirsiniz. Online sitelerden biri olan https://pdf.io/tr/ tarafımızca denenmiştir. Hem ücretsiz hem de istikrarlı sonuçlar verebilmektedir.

Tüm video derslerimiz için youtube kanalımız video dersler sayfamız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir